ANG Vakfı Artvin-Borçka-Camili Doğal Varlıları Koruma Amaçlı Kırsal kalkınma projesinde arıcılık; bir alt proje olarak ele alınmış ve on üç yıllık bir uygulama sonucu ülkemizin en kaliteli ve verimli Saf (macahel) Kafkas Damızlık, Kafkas (F1) ve Kafkas Posof ekotipi damızlık ana arıların üretimi gerçekleştirilmiştir. Yine bu alt proje kapsamında arıcılığın ana ürünü olan balın sağlıklı ve katkısız olanı üretilmiştir.

Artvin, Ardahan ve Ankara illerinde yürüttüğümüz arıcılık faaliyetlerimizle, MACAHEL Arıcılık A.Ş. (Damızlık Ana arı, ve damızlık oğul arı, bal, temel petek-arı keki ve arıcılık malzemeleri üretim-temini) bünyesindeki eğitim-kontrollü üretim-pazarlama entegrasyonumuza sürdürülebilir nitelik kazandırılmıştır.

 

Saf (Macahel) Kafkas Damızlık Ana Arı
Artvin ili Borçka ilçesi Camili (Macahel) havzasında MACAHEL Arıcılık A.Ş. merkezi arıcılık işletmesi üretilmekte ve yine MACAHEL A.Ş. tarafından pazarlanmaktadır. Ülkemiz arıcılığının ihtiyaç duyduğu damızlık Kafkas ana arılar burada tarafımızca üretilmektedir. Merkezi arıcılık işletmemiz havzadaki arı populasyonunun üstün karakterlerini ortaya çıkarma ve yaygınlaştırma amaçlı sun’i tohumlama ve seleksiyon alt yapısına sahiptir.

 

Kafkas (F1) Ana Arı
2015 yılında kurduğumuz Artvin merkeze bağlı Taşlıca (Hatila Vadisi) köyündeki arıcılık işletmemizde, Camili’deki üretimimiz olan saf kafkas ana arıları damızlık olarak kullanarak Artvin’in Camili havzası dışında üretilen ve döllenen ana arılardır.  Ülkemizde yıllardır kafkas olarak alınıp satılan ana arıların arıcılar nezdinde istenen verimliliğe ulaşmamış olması nedeniyle 2002 yılı itibariyle damızlık ana hattı belli Kafkas ana arı üretimini yapma ihtiyacı duyduk.

 

Kafkas Posof Ekotipi Ana Arı
TEMA Vakfı’nın Ardahan ili Posof ilçesinde Ardahan Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliğiyle “El Koyun Kampanyası” çerçevesinde 2006-2008 yılları arasında uyguladığı “Ardahan İli Posof İlçesi Ana Arı Üretimi Projesi” nin devamında, ANG vakfının destekleri ile proje yüklenicisi MACAHEL Arıcılık A.Ş. tarafından üretimi ve pazarlaması yapılan ana arılardır. Proje sürecinde Posof ve köylerinde ikamet eden 74 fayda sahibine ana arı üretimi eğitimi verilmiş, bunlardan 26 sı proje bütçesinden desteklenerek ana arı üretim işletmeleri oluşturmaları sağlanmıştır. 18-29 Eylül 2006 döneminde Tarım Bakanlığı’nın düzenlediği ana arı yetiştiriciliği eğitimine 110 kursiyer katılmış, 96 sı sertifika almaya hak kazanmıştır. Sertifikalı kursiyerlerden 11 i 2009 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat almıştır. Şu anda üretilip pazarlanan Kafkas Posof Ekotipi ana arılar ise, Posof’ta 2009 yılında TEMA Vakfı’ndan devir alınan ve kapasitesi arttırılan MACAHEL Arıcılık A.Ş.ye ait Tarım Bakanlığı’ndan üretim izinli işletmemizde üretilmektedir.

 

 

MACAHEL TEMEL PETEK
İlkemiz; Damızlık Ar-Ge faaliyetlerini yürütmekte olduğumuz arıcılık işletmelerimizi hastalık ve parazit bulaşılarından korumak amacı esas olup her arıcının balmumunu işleyip yine kendisine iade etmek, dolayısıyla Artvin ve Ardahan illerine dışarıdan balmumu girişini de önleyerek temel petek sirkülasyonuyla bulaşan arı hastalıklarının yayılmasının önüne geçebilmektir.

 

Karakovan Balı
Az miktarda kestane, yoğunlukla ıhlamur, orman gülü, yaban mersini, ahu dudu, böğürtlen vd. çiçek nektarlarını ihtiva eder. Kuvvetli rayiha ve hafif buruk tada sahiptir. Kehribar renkli, hafif kestane ve ıhlamur tadı – kokusu olan MACAHEL karakovan balı, antiseptik özelliği de olan bal çeşidimizdir. Her yıl sınırlı miktarda üretilen ballar kısa sürede tükenmektedir.

 

 

Kestane Balı
Tazeyken buruk ve acımsı tattadır. Nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitaminince zengindir. Enerji verici özelliğiyle sporculara ve büyüme çağındaki çocuklara önerilir. Koyu kahve renkli, buruk, acı, kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bal çeşidimizdir. Antiseptik özelliği vardır.

Saklı Cennet Yayla Balları
Açık kehribar renkte hoş bir rayiha ve keskin tadı olan yayla ballarımız cam ambalajlarda Saklı Cennet markalarıyla satılmaktadır.

 

 

 

TÜM ÜRÜNLERİMİZ KARGOYLA ADRESİNİZE TESLİM EDİLİR. ÖDEMESİ YAPILAN ÜRÜNLER TESLİMAT PROGRAMINA ALINIR. ÜRÜNLERİMİZİN SAĞLIKLI VE HASARSIZ ADRESİNİZE ULAŞMASINDAN FİRMAMIZ SORUMLUDUR. SORUNLU ÜRÜNLERİMİZİ KARGODAN TESLİM ALMAYIP KARGO ŞUBESİNE RAPOR TUTTURMAK KAYDIYLA İADE EDİLDİĞİ TAKDİRDE YERLERİNE YENİDEN ÜRÜN GÖNDERİLİR. KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.